Transparență decizională. Timișenii, așteptați să depună sugestii și propuneri pentru sprijinul financiar acordat unităților de cult

Consiliul Județean Timiș a lansat, astăzi, 23.02.2023, în transparență decizională, conform Legii nr. 52/2003, proiectul de hotărâre privind aprobarea Regulamentului pentru acordarea sprijinului financiar unităților de cult aparținând cultelor religioase recunoscute în România, din bugetul local al județului Timiș.

Sprijinul financiar se poate acorda pentru completarea fondurilor proprii ale unităților de cult destinate construirii ori reparării lăcașelor de cult si a lucrărilor de pictură, în condițiile aprobării documentațiilor tehnico-economice și a avizelor potrivit reglementărilor în vigoare. De asemenea, se alocă bani pentru conservarea și întreținerea bunurilor de patrimoniu aparținând cultelor religioase, pentru construirea, amenajarea și repararea clădirilor având destinația de așezăminte de asistență socială și medicală ale unităților de cult, precum și pentru construirea și repararea sediilor administrative ale eparhiilor sau ale centrelor de cult. Se poate acorda sprijin financiar și pentru construirea și repararea sediilor unităților de învățământ teologic, proprietate a cultelor recunoscute.

Documentația poate fi consultată pe pagina de internet a instituției, în Monitorul Oficial al Județului Timiș, la adresa:

Timișenii sunt așteptați să vină cu propuneri, sugestii, opinii cu valoare de recomandare privind proiectul de act normativ supus procedurii de transparență decizională. Acestea pot fi depuse până la data de 06.03.2023, ca mesaj în format electronic pe adresa de e-mail cornelia.paraipan@cjtimis.ro, prin poștă, pe adresa Consiliul Județean Timiș, cât și la sediul instituției, la Registratură.

Există și posibilitatea organizării unei întâlniri în care să se dezbată public proiectul de act normativ, în cazul în care acest lucru este cerut în scris de către o asociație legal constituită sau de către o altă autoritate sau instituție publică până la data de 06.03.2023.

Anterior Ședință ordinară