Evenimentele culturale ale săptămânii, în organizarea instituțiilor CJ Timiș

Consiliul Județean propune publicului iubitor de cultură, pentru săptămâna aceasta, expoziții temporare și permanente, un seminar, spectacole dar și teatru de păpuși.

Pentru început suntem invitați de Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș la Festivalul Național de Folclor „Tradiții la Români” – care ne va încânta cu folclorul românesc autentic, tradiții atent recuperate, cei mai îndrăgiți interpreți de muzică populară, ansambluri de renume din Timișoara, Baia Mare și Iași, sute de dansatori și instrumentiști.

Săptămâna culturală continuă cu vernisajul expoziției „Gărâna 2022 – Atelier de Creație”. Expoziția va putea fi admirată în perioada 10.11.2022 – 05.12.2022. Apoi urmează spectacolul: Gala „Stele Românești” – unde cariera de peste 50 de ani a inconfundabilului Mircea Baniciu va fi omagiată la Timișoara. Gala face parte dintr-o serie de evenimente dedicate acelor personalități care „au atins maturitatea profesională, au reprezentat România în lume și au adus o contribuție importantă în domeniul lor de activitate”. Ambele evenimente sunt organizate de Muzeului Național al Banatului.

Descoperiți mai jos lista activităților culturale din perioada 8 – 13 noiembrie.

Biblioteca Județeană Timiș „Sorin Titel”
• Expoziția de artă plastică „Povestea Toamnei”, Secția de Arte ,,Deliu Petroiu”.

• Expoziția permanentă „Ștefan Popa Popa’s” (Bastionul Maria Theresia);
• Exponatul lunii noiembrie: VAZĂ „Alegoria Primăverii cu doi putti și ghirlandă de flori” (Bastionul Maria Theresia, hol);
• Expoziția temporară „Incursiuni în istoria medicinei timișorene” (Bastionul Maria Theresia, hol).

Muzeul Satului Bănățean Timișoara
• Expoziția de afișe-colaj „Șvabii bănățeni” a pictorului Ștefan Jäger – Casa Națională;
• Expoziția temporară „Icoane pe sticlă bănățene din colecția Muzeului Satului Bănățean Timișoara” – holul bibliotecii;
• Pictură naivă Viorel Cristea – Sala de expoziție a muzeului;
• Expoziții permanente: „Centre de ceramică din Banat”, „Podoabe bănățene”, „Costum popular” – Sala de expoziții a muzeului.

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș
• Festivalul Național de Folclor „Tradiții la Români”, ora 18:30, sala Timișoara Convention Center.

Muzeul Național al Banatului
• Vernisajul expoziției „Gărâna 2022 – Atelier de Creație”, ora 18.00, mansarda B1 din Bastionul Theresia;

Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin” Timișoara
• Spectacolul „Frumoasa adormită”, ora 10:00.

Muzeul Național al Banatului
• Gala „Stele Românești” – Mircea Baniciu, 50 ani de carieră, ora 18:00, la Teatrul Național Timișoara;
• Expoziția permanentă „Ștefan Popa Popa’s” (Bastionul Maria Theresia);
• Expoziția temporară „Incursiuni în istoria medicinei timișorene” (Bastionul Maria Theresia, hol);
• Expoziția temporară „Gărâna 2022 – Atelier de Creație” (Bastionul Maria Theresia, mansarda B1).

• Spectacolul „Frumoasa adormită”, ora 10:00;
• Spectacolul „Legenda Sfântului Martin”, ora 18:00, la Biserica Romano-Catolică din Cartierul Elisabetin.

• Spectacolul „Frumoasa adormită”, ora 10:00;

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș
• Seminarul „Puterea subconștientului în procesul de vindecare”, susținut de prof. univ. dr. Dumitru Constantin Dulcan și Florentina Fântânariu, ora 11.00, Sala Multifuncțională din cadrul Palatului Administrativ.

Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin” Timișoara
• Spectacolul „Frumoasa adormită”, orele 10:00 și 11:45.

Anterior Șapte școli speciale din Timiș, dotate cu echipamente de protecție și prevenție