Evenimente culturale ale săptămânii, în organizarea instituțiilor CJ Timiș

Muzeul Național de Artă ne invită în acest sfârșit de săptămână la recitalul „Cânt și cuvânt în romantism II”. Evenimentul face parte din stagiunea artistică 2020 – 2021 a Operei Naționale Române din Timișoara și este susținut de artiștii Gabriella Varvari – mezzosoprană, Cosmin Ifrim – tenor, Alexandru Moisuc – bas și pianiștii: Angela Balici și Traian Moldovan.

De asemenea, Teatrul pentru Copii și Tineret Merlin Timișoara, pune în scenă spectacolul „Cufărul celor 7 pitici” în baza poveștii Alba ca zăpada și cei șapte pitici de Frații Grimm, după o idee de Kovács Ildikó. Bilete se pot achiziționa online: www.bilete.ro

Descoperiți mai jos lista cu activitățile culturale din perioada 04 – 09 mai. Toate expozițiile și acțiunile sunt organizate cu respectarea măsurilor în vigoare privind limitarea răspândirii noului coronavirus.

MARȚI, 4 MAI

Biblioteca Județeană Timiș „Sorin Titel”

• Expoziția, „Anotimpul regăsit” –  lucrări ale elevilor de la  Palatul Copiilor din Timișoara la Secția de Arte ,,Deliu Petroiu” (Complex Bastion Maria Theresia, Timișoara, corp A).

Muzeul Satului Bănățean Timișoara

• Expoziții permanente: Centre de ceramică din Banat, Podoabe bănățene, Costum popular – Sala de expoziții a muzeului;
  • Expoziția  „Țesături de interior din Banat” – holul Bibliotecii;
  • Circuit de vizitare în aer liber – Centrul Civic: Biserica Topla, Școala de la Bârna, Primăria Sărăzani; Casa de la Bata; Gospodăria de la Căpâlnaș; Casa de la Birchiș; Gospădăria de la Chizătău; Gospodăria de la Zolt; Casa deportaților în Bărăgan; Casa Națională de la Babșa.

MIERCURI, 5 MAI

JOI, 6 MAI

Biblioteca Județeană Timiș „Sorin Titel”

• Expoziția, „Anotimpul regăsit” –  lucrări ale elevilor de la  Palatul Copiilor din Timisoara la Secția de Arte ,,Deliu Petroiu” (Complex Bastion Maria Theresia, Timișoara, corp A).

Muzeul Național de Artă Timișoara

VINERI, 7 MAI

Biblioteca Județeană Timiș „Sorin Titel”

• Expoziția, „Anotimpul regăsit” –  lucrări ale elevilor de la Palatul Copiilor din Timisoara la Secția de Arte ,,Deliu Petroiu” (Complex Bastion Maria Theresia, Timișoara, corp A).

• Expoziția Amprente – Remus Irimescu (Bastionul Maria Theresia, mansarda B1).
  • Expoziția: Secunda Mare (Bastionul Maria Theresia, mansarda B2).

SÂMBĂTĂ, 8 MAI

DUMINICĂ, 9 MAI

Muzeul Național de Artă Timișoara

• Recital „Cânt și cuvânt în romantism II”, ora 19:00, Sala Barocă. Evenimentul face parte din stagiunea artistică 2020 – 2021 a Operei Naționale Române din Timișoara;

• Expoziția  „Țesături de interior din Banat” – holul Bibliotecii;

Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

• Spectacolul „Cufărul celor 7 pitici”, ora 11:00, bilete online: www.bilete.ro
Anterior Consiliul Județean Timiș aduce la cunoștință raportul de activitate anual al managerului Centrului de Cultură și Artă al Județului Timiș, aferent perioadei 01.01.2020-31.12.2020