Consiliul Județean Timiș a semnat contractele de finanțare pentru încă 3 proiecte câștigate prin PNRR

Au fost semnate 3 noi contracte câștigate de Consiliul Județean Timiș prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) Componenta C5-Valul Renovării, numărul acestora ajungând astfel la 8, din totalul de 13 proiecte depuse.

La Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Alexandru Roșca vor fi investiți peste 4 milioane de lei pentru renovarea energetică moderată a Corpului C6 și a corpului C7, iar DGASPC va beneficia de peste 1 milion de lei pentru corpul Direcțiune și 6 milioane jumătate de lei pentru clădirea din Lugoj.

Renovarea energetică a celor trei obiective va cuprinde măsuri de reabilitare termică a anvelopei și modernizarea sistemelor de instalații din clădire, inclusiv cu sisteme alternative de producere a energiei termice și electrice. Vor fi executate lucrări care prevăd termoizolarea pereților exteriori, a planșeului sub pod și a soclului, înlocuirea în totalitate a tâmplăriei, precum și modernizarea instalației de încălzire.

„Aceste lucrări vor reduce consumul de energie și vor scădea considerabil riscul de incendiu. Încă trei noi proiecte semnate prin Componenta C5-Valul Renovării arată de asemenea că am valorificat foarte bine oportunitatea de a atrage fonduri care să rotunjească semnificativ bugetul pentru investiții”, a spus Alin Nica, președintele Consiliului Județean Timiș.

Valoarea totală a celor 13 proiecte depuse este de 96.175.666, 4 lei cu TVA.

Anterior Transparență decizională. Timișenii, așteptați să depună sugestii și propuneri