Conferința de lansare a proiectului „WoW EUROPE”

Joi, 25 februarie, începând cu ora 10.00, în Sala Multifuncțională a Palatului Administrativ, bd. Revoluției din 1989 nr. 17, va avea loc conferința de lansare a proiectului „WoW EUROPE”, demers susținut de Consiliul Județean Timiș.

La eveniment participă Alexandru Proteasa – vicepreședinte al Consiliului Județean Timiș, Beatrice Mercado – președinte al Asociației Junior Sport, Marius Dumitru și Alina David – manageri ai proiectului „WoW EUROPE”, Marin Popescu – inspector general la Inspectoratul Școlar Județean Timiș, Constantin Osain – inspector școlar responsabil sport la Inspectoratul Școlar Județean Timiș, prof. univ. dr. Florin Drăgan – rector al Universității Politehnica Timișoara, Adrian Tal – director executiv al Clubului Sportiv Universitar Politehnica Timișoara, Loredana Ianculovici – director al Direcției Județene pentru Sport și Tineret Timiș.

Vor fi de asemenea prezenți, în calitate de ambasadori ai proiectului „WoW EUROPE”, reprezentanți de seamă ai sportului timișean, cum ar fi: Zlatomir Balojin – antrenor la canotaj la CSM Timișoara, Nicoleta Mariana Husar – antrenor tenis de masă la ACS și CSC Dumbrăvița, Petru Brîndușan – antrenor de lupte libere la CSȘ nr. 1 din Timișoara, Dragan Petricevic – antrenor baschet și șef catedră la secția de baschet de la SCM Timișoara, Vera Gavrilă – antrenor baschet și șef catedră la secția de baschet de baschet de la CSȘ Bega Timișoara, Iulian Teacă – campion național și antrenor scrimă ACS Floreta Timișoara, Ciprian Bălănescu – deținător de 48 de titluri de campion naţional la duatlon, triatlon și half ironman, Flavius Biea – campion mondial și european la box, Alex Beleiu – dublu campion european la motociclism, Jasmina Elena Ciocoiu – campioană mondială Kickboxing.

„WoW EUROPE” este un proiect cofinanțat de Comisia Europeană prin Programul Erasmus+ Sport, Not-for-profit European Sport Events, aliniat la obiectivele specifice urmărite în domeniul sportului, respectiv, „încurajarea participării la sport și activitate fizică, în special prin sprijinirea punerii în aplicare a orientărilor UE privind activitatea fizică”.

Anterior Ședința extraordinară a plenului Consiliului Județean Timiș din data de 15 februarie 2021