Calendarul săptămânal al evenimentelor culturale în organizarea instituțiilor CJ Timiș

Săptămâna culturală aduce în atenția publicului expoziții temporare și permanente, dintre care amintim: „Timișul de altă dată”, „150 ani de la întemeierea Muzeului Național al Banatului”, „MNArT Open View: lucrarea Accident(Lecția de anatomie)”, Centre de ceramică din Banat.

Descoperiți mai jos lista activităților culturale din perioada 16 – 21 august.

• Expoziția permanentă Ștefan Popa Popa’s (Bastionul Maria Theresia);
• Exponatul lunii august „Romul Ladea (1901-1970) – Bustul scriitorului Virgil Birou” (Bastionul Maria Theresia, hol):
• Expoziția temporară „Îndrăgostiți de amintiri” (Bastionul Maria Theresia, hol).
• Expoziția temporară „150 ani de la întemeierea Muzeului Național al Banatului” (Bastionul Maria Theresia, Mansarda B1);
• Expoziția temporară „Patrimoniul sub Reflectoare Timișoara. Cartierul Cetate – o lume în oglindă”.

Muzeul Satului Bănățean Timișoara
• Expoziția temporară Icoane pe sticlă bănățene din colecția Muzeului Satului Bănățean Timișoara – holul bibliotecii;
• Pictură naivă Viorel Cristea – Sala de expoziție a muzeului;
• Expoziții permanente: Centre de ceramică din Banat, Podoabe bănățene, Costum popular – Sala de expoziții a muzeului.

• MNArT Open View: lucrarea „Accident” a artistului Aurel Vlad;
• Micro-Folie- reprezintă un muzeu digital mobil ce reunește colecții impresionante de capodopere din 12 instituții culturale și muzee de prestigiu din Franța;

Anterior Informare – DJ 691, Timișoara – Drumbrăvița – A1