Acces mai bun la A1 pentru mii de timișeni. Consiliul Județean modernizează un drum de legătură cu autostrada, Aradul și Ungaria

Timișenii din zona Biledului vor avea o legătură mai bună cu autostrada A1. Consiliul Județean a semnat contractul de execuție pentru modernizarea DJ693, proiect ce va asigura o conexiune rapidă și sigură cu șoseaua de mare viteză, pe teritoriul județului Arad.

Investiția vizează modernizarea drumului ce traversează localitățile Cărpiniș, Biled, Satchinez și Variaș pe o distanță de 30 de km. Aceasta se realizează în colaborare cu județul Arad, care implementează proiectul intitulat „Modernizare DJ 709E, Sânpetru German – limită județ Timiș”, asigurându-se astfel continuitatea traseelor reabilitate.

Proiectul îmbunătățește accesul la autostrada A1, asigură legătura cu Ungaria prin vama Nădlac și interconectarea cu Autostrada M43 către Budapesta într-un sens și cu restul țării în celălalt sens. Proiectul are beneficii economice și sociale, prin facilitarea fluxului transfrontalier de mărfuri și accesul populației la noi oportunități de angajare, servicii de sănătate, educație sau activități recreaționale.

„Intrăm în execuție cu modernizarea DJ693, o lucrare importantă care va facilita accesul la autostradă pentru mii de timișeni. Încă de la venirea la Consiliul Județean la sfârșitul anului trecut am susținut nevoia accelerării proiectelor derulate de instituție și inițierea unor noi lucrări de infrastructură majore. Nu este timp de pierdut. Oamenii au nevoie de rezultate vizibile, cu impact real în viața lor. Vom veni în curând cu noi vești bune, acum că ieșim din iarnă și se va putea lucra în ritm alert pe șantiere”, a spus președintele CJ Timiș, Alin Nica.

Banii sunt asigurați printr-un proiect european, prin Fondul European de Dezvoltare Regională. Valoarea contractului de execuție se ridică la aproape 59 milioane lei + TVA, iar termenul de realizare este de 24 de luni de la emiterea ordinului de începere. Constructorul desemnat prin licitație publică să realizeze lucrarea este PORR România.

Anterior Ședință extraordinară – 9 martie