Tranziția la energia regenerabilă, în atenția Consiliului Județean Timiș

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alin Adrian Nica, a avut o videoconferință cu reprezentanții OMV Petrom și cu reprezentații Agenției pentru Dezvoltare Regională Vest. Scopul întâlnirii a fost semnarea unui Acord de Colaborare. În acest fel, s-au pus bazele unui parteneriat între administrația publică și operatorii economici pentru a atinge obiectivele stabilite la nivelul Comisiei Europene pentru tranziția energetică.

„În contextul pachetului Fit for 55, România are ținte ambițioase de atins până în 2030 cu perspective pentru 2050. Reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră cu cel puțin 55% până în 2030 necesită o pondere mai mare a energiei regenerabile în producția de energie electrică și creșterea eficienței energetice a clădirilor. Trebuie să pregătim această foaie de parcurs cu un set de propuneri interconectate. În acest fel, vom obține un echilibru atent între prețuri, obiective naționale și măsuri de sprijin, pentru a asigura o tranziție ecologică de succes, în conformitate cu propunerea Comisiei”, a declarat Alin Nica.

Agenda videoconferinței a mai vizat următoarele subiecte:
  1. Gestionarea provocărilor climatice și rolul pe care România și-l va asuma prin implicarea autorităților publice și a operatorilor economici în abordarea tranziției energetice, pentru determinarea beneficiilor și costurilor acestei transformări;
  2. Importanța exploatării oportunităților la nivelul producerii de energie din surse regenerabile, necesitatea investițiilor în noi industrii și proiecte care pot accelera decarbonarea sistemelor energetice;
  3. Importanța valorificării resurselor geotermale naționale care să faciliteze transformarea durabilă și promovarea energiei curate, din surse regenerabile și dezvoltarea unei economii circulare.
Anterior Consiliul Județean Timiș anunță rezultatul probei interviu la concursul de recrutare organizat în data de 16.02.2022-proba scrisă, pentru ocuparea funcției publice de execuție vacantă de consilier I principal la Serviciul managementul proiectelor