Oferta culturală a Consiliului Județean pentru perioada 13 – 18 septembrie

Vom avea o săptămână bogată în vernisaje de expoziții, care de care mai interesante. Pentru început, suntem provocați la expoziția „Fenomenul Timișoara. 1965 – 1989”, apoi urmează „Descoperă Timișoara ascunsă” și „Mănăstirea Cisterciană de la IGRIȘ, 1179 – 1500, din perspectiva cercetărilor arheologice”, organizate de Muzeul Național al Banatului.

Oferta acestei săptămâni este completată cu o prezentare de carte „Poeme de toamnă” – Silvia Hârceagă, organizată de Biblioteca Județeană Timiș „Sorin Titel”.

Pentru cei mici, Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin” pune în scenă două spectacole: „Croitorașul cel viteaz” și „Motanul încălțat”. Bilete se pot cumpăra online accesând platforma www.bilete.ro sau de la casieria teatrului.

Descoperiți mai jos lista activităților culturale din perioada 13 – 18 septembrie.

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș
• Înscrieri la Școala de Arte, orele 8:00–16:00, str. Emanoil Ungureanu, nr. 1, Timișoara.

Muzeul Național al Banatului
• Vernisajul expoziției „Fenomenul Timișoara. 1965 – 1989” ora 19.00, în mansarda B2 a Bastionului Theresia;
• Expoziția permanentă „Ștefan Popa Popa’s” (Bastionul Maria Theresia);
• Exponatul lunii septembrie „Fragment dintr-un femur de mamut descoperit pe malul râului Timiș” (Bastionul Maria Theresia, hol);
• Expoziția temporară „Îndrăgostiți de amintiri” (Bastionul Maria Theresia, hol).

Muzeul Satului Bănățean Timișoara
• Expoziția temporară „Fast din Regat – Colecții și colecționari”, Sala de expoziție a muzeului;
• Expoziția temporară „Icoane pe sticlă bănățene din colecția Muzeului Satului Bănățean Timișoara” – holul bibliotecii;
• Pictură naivă Viorel Cristea – Sala de expoziție a muzeului;
• Expoziții permanente: „Centre de ceramică din Banat”, „Podoabe bănățene”, „Costum popular” – Sala de expoziții a muzeului.

Biblioteca Județeană Timiș „Sorin Titel”
• Cenaclul „Seniorii”, ora 10:00, prezentare de carte: „Poeme de toamnă” – Silvia Hârceagă, prezintă Monica Condan și Silvia Graure.

Muzeul Național al Banatului
• Vernisajul expoziției „Descoperă Timișoara ascunsă”, ora 18:00, în mansarda B2 a Bastionului Theresia;
• Expoziția permanentă „Ștefan Popa Popa’s” (Bastionul Maria Theresia);
• Expoziția temporară „Îndrăgostiți de amintiri” (Bastionul Maria Theresia, hol);
• Expoziția temporară „Fenomenul Timișoara. 1965 – 1989” ora 19.00, (Bastionul Maria Theresia, mansarda B2).

Muzeul Național de Artă Timișoara
• „MNArT Open View”: lucrarea „Accident (Lecția de anatomie)” a artistului Aurel Vlad;

Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin” Timișoara
• Spectacolul „Croitorașul cel viteaz”, ora 10:00.

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș
• Orchestra Ansamblului Profesionist Banatul, asigură acompaniamentul Festivalului Concurs Național de Interperetare Vocală Mariana Drăghicescu în Sala Mare a Teatrului Național „Mihai Eminescu” din Timișoara, dirijor Sebastian Roșca, ora 18:30.

Muzeul Național al Banatului
• Vernisajul expoziției „Mănăstirea Cisterciană de la IGRIȘ, 1179 – 1500, din perspectiva cercetărilor arheologice.”, ora 18:00, în mansarda B1 a Bastionului Theresia;
• Expoziția permanentă „Ștefan Popa Popa’s” (Bastionul Maria Theresia);
• Expoziția temporară „Descoperă Timișoara ascunsă”, (Bastionul Maria Theresia, mansarda B2).

Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin” Timișoara
• Spectacolul „Croitorașul cel viteaz”, ora 12:00.

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș
• Înscrieri la Școala de Arte, orele 8:00–14:00, str. Emanoil Ungureanu, nr. 1, Timișoara.

• Expoziția permanentă „Ștefan Popa Popa’s” (Bastionul Maria Theresia);
• Expoziția temporară „Descoperă Timișoara ascunsă”, (Bastionul Maria Theresia, mansarda B2);
• Expoziția temporară „Mănăstirea Cisterciană de la IGRIȘ, 1179 – 1500, din perspectiva cercetărilor arheologice.” (Bastionul Maria Theresia, mansarda B1).

Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin” Timișoara
• Spectacolul „Noua poveste a Scufiței Roșii”, ora 16:30, în cadrul evenimentului „Ruga Timișoarei/ Festivalul Minorităților Etnice din Timișoara” în Parcul Rozelor.

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș
• Gala Laureaților Festivalului Concurs Național de Interpretare Vocală Mariana Drăghicescu. Acompaniază orchestra Ansamblului Profesionist Banatul, dirijor Sebastian Roșca, ora 13:00, la Bogâltin, județul Caraș- Severin.

• Schimbul de Gardă, ora 19:00 – plecare în paradă din curtea Bastionului;

Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin” Timișoara
• Spectacolul „Motanul încălțat”, ora 11:00.

Anterior Transparență decizională. Timișenii, așteptați să depună sugestii și propuneri pe două proiecte de hotărâri