Microbuze electrice pentru elevii din județul Timiș

Unitatea Administrativ – Teritorială Județul Timiș prin Consiliul Județean Timis în calitate de Beneficiar, anunță începerea activităților proiectului cu titlul „Microbuze electrice pentru elevii din județul Timiș”, în urma semnării contractului de finanțare nr. 12079 din 14.09.2023, înregistrat la CJ Timiș cu nr 28127/ 27.09.2023 depus în cadrul apelului ”Microbuze electrice pentru elevi”, prin PNRR, Pilonul VI. Politici pentru noua generație, Componenta C15: Educație, Reforma 6: Actualizarea cadrului legislativ pentru a asigura standarde ecologice de proiectare, construcție și dotare în sistemul de învățământ preuniversitar, Investiția 10: Dezvoltarea rețelei de școli verzi și achiziționarea de microbuze verzi.

Finanțarea proiectului este acordată Unitatății Administrativ – Teritoriale Județul Timiș de către Ministerul Educației, prin Planul Național de Redresare și Reziliență.

Codul proiectului: 7.

Perioada de implementare a proiectului: 28.09.2023 – 31.12.2023.

Obiectivul general al proiectului constă în achiziționare a 27 de microbuze electrice, 24 de microbuze electrice 16+1 și 3 microbuze electrice 8+1 ce vor fi folosite pentru transportul elevilor.

Prin aceste proiect, prin intermediul UAT Județul Timiș, unitățile de învățământ preuniversitar vor fi dotate cu microbuze electrice, prin finanțare PNRR. Departajarea localităților care vor putea să primească noile mijloace de transport s-a făcut în urma îndeplinirii condițiilor prevăzute în Ghidul solicitantului.

Valoarea totală a proiectului este de 30,172,560,00 lei fără TVA, respectiv 35,905,346,40 lei valoare care include TVA.

Apel de proiecte gestionat de Ministerul Educației finanțat din fonduri europene prin Planul Național de Redresare și Reziliență al României și din fonduri naționale.

Date de contact beneficiar: Adresă poștală: Timișoara, Bd. Revoluției din 1989 nr. 17, județul Timiș, cod poștal 300034, România, Telefon/ Fax: +40 256 406 300 , Pagina web: www.cjtimis.ro

Vezi comunicatul aici

Anterior Anunț privind închirierea unui spațiu pentru HORECA din imobilul ”Bastionul Theresia” Timișoara