Lucrări majore de reparații la Bastionul Theresia efectuate de Consiliul Județean. Cele mai importante din ultimii 12 ani

Bastionul Theresia, secțiunea ce se află în patrimoniul și administrarea Consiliului Județean Timiș, a beneficiat de reparații și lucrări de întreținere considerabile în valoare de peste 1.6 milioane lei. Lucrarea este deja finalizată și recepționată.

Astfel, a fost curățat și reparat pavajul de piatră naturală. De asemenea, s-au reabilitat platformele pietonale din lemn și au fost curățate și reparate zidurile. În plus, s-a lucrat și la tencuielile și zugrăvelile exterioare. Trebuie spus că obiectivul istoric nu a mai avut parte de astfel de lucrări din 2010.

„Bastionul este acum mai atrăgător pentru turiști. Ne prezentăm în 2023 cu un obiectiv demn de o Capitală Europeană a Culturii, un spațiu îngrijit și pus la punct, așa cum ne place să vedem în marile orașe europene. Nu vom permite să mai ajungem în aceeași situație. Punem astfel accent pe mentenanță, pentru că este mult mai eficient și ieftin să întreții, decât să repari”, spune președintele CJ, Alin Nica.

Revitalizarea Bastionului este una dintre prioritățile Consiliului Județean Timiș. Reamintim că una dintre primele măsuri a fost creare unui regulament de organizare și funcționare, pentru îmbinarea eficientă a activității culturale cu serviciile HORECA, spațiile fiind închiriate diferiților furnizori prin licitație publică.

Anterior S-au reluat lucrările la casele de tip familial de la Lugoj și Găvojdia. CJ Timiș a emis ordinul de începere a lucrărilor