Evenimente culturare ale săptămânii, în organizarea instituțiilor CJ Timiș

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș ne invită la primele două evenimente cu publicul: „Acorduri muzicale” și „Dor de cântec”. Spectacolele sunt dedicate câștigătorilor concursului online „Școala de Artă Timișoara”, desfășurat la începutul acestui an. Cursanții care au obținut cele mai bune rezultate la competiția virtuală își vor putea etala acum talentul, îndemânarea și abilitățile artistice.

De asemenea, Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin” pune în scenă spectacolul „ROKOKO ȘI RIKIKI, fabuliști pentru copii” . Bilete se pot achiziționa online, pe portalul www.bilete.ro

Descoperiți mai jos lista cu activitățile culturale din perioada 18 – 23 mai. Toate expozițiile și acțiunile sunt organizate cu respectarea măsurilor în vigoare privind limitarea răspândirii noului coronavirus.

MARȚI, 18 MAI

Biblioteca Județeană Timiș „Sorin Titel”

• Expoziția „Împreună – Egyutt – Zusammen – Together” –  lucrări ale elevilor din grupul „Creion”  – Asociația „Foc și pară”, Secția de Arte ,,Deliu Petroiu” (Complex Bastion Maria Theresia, Timișoara, corp A).

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș

• Spectacolul „Acorduri muzicale”, ora 17:00,  participă câștigătorii concursului online „Școala de Artă Timișoara”, desfășurat în prima parte a acestui an.

Muzeul Satului Bănățean Timișoara

• Expoziții permanente: Centre de ceramică din Banat, Podoabe bănățene, Costum popular – Sala de expoziții a muzeului;
  • Expoziția  „Țesături de interior din Banat” – holul Bibliotecii;
  • Circuit de vizitare în aer liber – Centrul Civic: Biserica Topla, Școala de la Bârna, Primăria Sărăzani; Casa de la Bata; Gospodăria de la Căpâlnaș; Casa de la Birchiș; Gospădăria de la Chizătău; Gospodăria de la Zolt; Casa deportaților în Bărăgan; Casa Națională de la Babșa.

MIERCURI, 19 MAI

Centrul Multifuncțional Bastion

• Expoziția temporară Sărbători și tradiţii evreieşti – patru secole de existenţă evreiască în Timişoara – în perioada;
  • Expoziția temporară Contribuţii ale evreimii timişorene la bogăţia multiculturală a oraşului – personalităţi de marcă.

Biblioteca Județeană Timiș „Sorin Titel”

• Expoziția „Împreună – Egyutt – Zusammen – Together” –  lucrări ale elevilor din grupul „Creion”  – Asociația „Foc și pară”, Secția de Arte ,,Deliu Petroiu” (Complex Bastion Maria Theresia, Timișoara, corp A).

JOI, 20 MAI

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș

• Spectacolul „Dor de cântec”, ora 17:00, participă  câștigători ai concursului online „Școala de Artă Timișoara”. La acest eveniment participă cursanți de la clasele de canto muzică populară, vioară, orgă electronică și safoxon.

Muzeul Național de Artă Timișoara

VINERI, 21 MAI

Biblioteca Județeană Timiș „Sorin Titel”

• Expoziția „Împreună – Egyutt – Zusammen – Together” –  lucrări ale elevilor din grupul „Creion” – Asociația „Foc și pară”, Secția de Arte ,,Deliu Petroiu” (Complex Bastion Maria Theresia, Timișoara, corp A).

Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin” Timișoara

• Spectacolul „Neka nova Crvenkapa/ Noua poveste a Scufiței Roșii – spectacol jucat în limba sârbă”, ora 12:00, bilete online: www.bilete.ro

SÂMBĂTĂ, 22 MAI

DUMINICĂ, 23 MAI