Licitație pentru asfaltarea unui nou sector din centura alternativă a Timișoarei. Vor fi modernizați 12 km de drum județean

Consiliul Județean a reluat licitația publică pentru documentația necesară modernizării șoselei dintre Moșnița Veche, Urseni și Giroc, traseu unde, pe lângă reabilitarea sectoarelor deja asfaltate, se va turna asfalt pentru prima dată pe mai mulți kilometri.

Astfel, instituția dorește să achiziționeze serviciile de elaborare a studiului de fezabilitate și a proiectului tehnic – inclusiv obținerea autorizației de construire. Firmele interesate pot depune oferte până pe 2 noiembrie. Serviciile sunt estimate la o valoare de cel mult 519.320 lei + TVA.

Tronsonul de drum ce urmează a fi modernizat se află pe DJ595D, între km 4+000 în Moșnița Veche și sensul giratoriu din fața Primăriei Comunei Giroc, măsoară cca. 12.5 km și traversează și localitățile Moșnița Nouă și Urseni.

În localitățile vizate, drumul județean ce urmează a fi modernizat poartă următoarele denumiri:

• Str. Mare, str. Bistrei – în Moșnița Veche;
  • Calea Moșnița Veche, Calea Medveș – în Moșnița Nouă;
  • Str. Morii, str. Nicolae Botoca – în Urseni;
  • Str. Muncitorilor, str. Bârzava, str. Semenic – în Giroc;
Anterior Consiliul Județean Timiș anunță organizarea concursului de recrutare pentru ocuparea funcției publice de execuție vacantă de consilier I superior la Serviciul managementul proiectelor