Oportunități de finanţare la nivel european

În cei 14 ani de la aderarea la Uniunea Europeană, mii de proiecte din România au fost finanțate cu ajutorul miliardelor de euro alocate țării noastre. Fondurile au fost primite în fiecare an de organizații private, publice și non-profit şi au fost finanțate proiecte în domenii principale diverse: resurse umane, competitivitate, infrastructură, dezvoltare regională şi rurală, asistență tehnică, cercetare, educație, ocuparea forței de muncă, mediu, cultură etc. Aceste fonduri susțin dezvoltarea la nivel local, regional şi ajută țările membre să atingă anumite standarde de dezvoltare economică, socială şi culturală.

În această secțiune a site-ului, puteți găsi informații despre oportunitățile de finanțare şi cererile de propuneri de proiecte existente.

Prima cerere pentru proiecte pilot de mobilitate a tinerilor dezavantajați.

Termenul-limită pentru depunerea aplicațiilor: 15 martie 2023.

Finanțare 2023 a programului CERV, cerere de propuneri de proiecte pentru rețele de orașe.

Termenul-limită pentru depunerea aplicaţiilor: 20 aprilie 2023.

Finanțare a Fondului european pentru azil, migrație și integrare.

Termenul-limită pentru depunerea aplicațiilor: 16 mai 2023

Cereri de finanțare 2023 a programului european CERV – Memorie Europeană

Termenul-limită pentru depunerea aplicaţiilor: 6 iunie 2023.