• Premiile Pro Juventute

    Ultima actualizare: Dan Vladu, în data de 05.12.2016

    PREMIILE PRO JUVENTUTE 2016 (EDITIA A 14-A)

    PREMIILE „PRO JUVENTUTE” PE ANUL 2016 - ELEVI

    PREMIILE „PRO JUVENTUTE” PE ANUL 2016 - PROFESORI

    REGULAMENT ACORDARE PREMIILE PRO JUVENTUTE

    PREMIILE PRO JUVENTUTE 2013

    PREMIILE „PRO JUVENTUTE” PE ANUL 2013

    PREMIILE PRO JUVENTUTE 2012

    PREMIILE „PRO JUVENTUTE” PE ANUL 2012

    PREMIILE PRO JUVENTUTE 2011

    POZE - Premiile Pro Juventute 2011

              TIMIŞOARA. 80 de elevi, cei mai buni la învăţătură, din judeţul Timiş, au fost premiaţi de Consiliul Judeţean Timiş în cadrul premiilor Pro Juventute. La fel si 93 de cadre didactice care i-au pregatit. Cu totii au fost recompensaţi cu diplome, plachete şi bani.
    Elevii, olimpici sau premianţi la diferite concursuri au fost recompensaţi de Consiliul Judeţean Timiş cu plachete, diplome şi sume de bani între 75 şi 300 de lei. În acelaţi timp, profesorii lor au fost recompensaţi ţi ei cu plachete, diplome şi sume de bani, între 30 şi 300 de lei. Consiliul Judeţean a alocat pentru premierea elevilor suma de 15.870 lei, iar pentru profesori, 12.885 de lei.
              Primii premianti au fost olimpicii, ei şi-au primit premiile de la liderul CJT, Constantin Ostaficiuc, apoi, pe rând, elevii şi-au primit diplomele de la Răzvan Hrenoschi, şeful Direcţiei Cooperare şi Informatică din cadrul CJT.
              La festivitatea de premiere au fost prezenţi şi câţiva consilieri judeţeni, dar şi Marin Popescu, şeful Inspectoratului Şcolar Judeţean Timiş.
             
              “Aş vrea să multumesc mult, aţi dovedit că educaţia este o prioritate pentru CJT şi pentru dumneavoastră. Vă asigur că pentru cei de aici ordinea de zi este performanţa şi că aţi dat mâna cu olimpici internaţionali”, i-a transmis Marin Popescu lui Constantin Ostaficiuc.

              Fericiţi, elevii şi-au ridicat rând pe rând premiile şi au mulţumit pentru recompensa lor.

              “Eu am luat premiu pentru informatică, am luat menţiune la olimpiada naţională. Am fost invitat la o conferinţă Google şi mi-a plăcut foarte mult. Cred că atunci când îmi voi termina studiile mă voi duce să muncesc în altă ţară, poate în Anglia pentru că acolo sistemul de lucru permite mult mai multe. Aloc 1-2 ore pe zi pentru învăţătură“, a declarat Emilian Bacila, elev la Liceul Grigore Moisil din Timişoara.

              “Cât aloc învăţăturii? Nu mult, nu puţin. Nu pot să spun ca m-a extenuat învăţătura. Eu îmi doresc să rămân în ţară, atunci când voi fi mare. Consider că oamenii valoroşi trebuie să rămână în ţară nu să plece în afară“, a declarat şi Diana Dehelean, eleva la Liceul Lenau din Timişoara.




    Premiantii Pro Juventute pe anul 2011 sunt:

     

    Cosmina Bacos
    Ioan Octavian,
    Bianca Barbu,
    Maria Bercea,
    Melitta Botezatu,
    Iasmina Ciroianu,
    Roxana Cretu,
    Diana Dehelean,
    Andrei Dobrisan,
    Lucian Hamzo,
    Zsombor Kovacs,
    Ilie Licareti,
    Klaus Ludescher,
    Gordana Malimarcov,
    Denisa Marteescu,
    Claudiu Matis,
    Camelia Mihai,
    Ioan Mihailescu,
    Razvan Neagoe,
    Alina Neagoe,
    Milos Oda,
    Calin Mario,
    Alexandra Olariu,
    Milana Petrov,
    Paula Romitan,
    Rebeca Rus,
    Radmila Sakotic,
    Roxana Sandu,
    Vladislava Stoianov,
    Bela Szabo,
    Dora Szabo,
    Ion Uibar,
    Mickel Vartolomei,
    Andrei Voica,
    Iulia Zaharie,
    Aida Balan,
    Mihalic Bitoanca,
    Paul Bogdan,
    Andreea Caraibot,
    Diana Covaci,
    Cristina Faur,
    Mihai Moise,
    Andreea Opris,
    Alexandru Savescu,
    Teodora Chirca,
    Lion Glatz,
    Georgiana Groza,
    Alexandru Morar,
    Tiberiu Petrean,
    Andreea Stan,
    Daniela Turcin,
    Andrei Anton,
    Mouhammad Azhari,
    Emilian Bacila,
    Beniamin Chirica,
    Alin Ciobotea,
    Oana Ciocioman,
    Stefania Crisan,
    Andrei Heidelbacher,
    Paula Iuga,
    Alexandru Kurta,
    Cosmin Marchis,
    Sergiu Matis,
    Adina Nitulescu,
    Alexandru Okros,
    Julia Olah,
    Florin Pisanu,
    Daniela Preda,
    Andrei Rivis,
    Thomas Sabadas,
    Iasmina Seculici,
    Adelina Sirbu,
    Gabriela Slabu,
    Cosmina Stanila,
    Iudit Szabo,
    Anita Szabo,
    Radu Szasz,
    Alin Varciu,
    Raluca Vlad si
    Laura Zbirce.

     


              Pentru al nouălea an la rând, Consiliul Judeţean Timiş răsplăteşte performanţele celor mai merituoşi elevi, dar şi abnegaţia cadrelor didactice din judeţ, cu premiile "Pro Juventute".
             
    Festivitatea de premiere, ediţia 2011, a avut loc azi şi a fost deschisă de Constantin Ostaficiuc, preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, cel care a şi înmânat primele diplome şi plachete premianţilor, după ce i-a felicitat pe performerii învăţământului timişean: 

              "Este o mare bucurie pentru noi să vă acordăm aceste diplome şi plachete. Noi ne aducem o contribuţie minoră la ceea ce faceţi. Vă dorim succes în continuare”.

              De asemenea, Marin Popescu, inspectorul şcolar general al judeţului, s-a numărat printre cei care au făcut oficiile la decernarea premiilor, el subliniind că foarte mulţi dintre şcolarii distinşi au obţinut rezultate excelente la olimpiade internaţionale.
              La festivitatea de premiere au mai fost prezenţi numeroşi consilieri locali. CJT a premiat anul acesta 82 de elevi şi 93 de profesori, fiecăruia dintre ei urmând să i se înmâneze şi câte o sumă de bani.
              Pentru elevii care s-au distins la olimpiade şi diverse concursuri, răsplata pecuniară este cuprinsă între între 75 şi 300 de lei, în timp ce profesorii performanţi au primit între 30 şi 300 de lei.
              Premiile în bani alocate la "Pro Juventute" 2011 elevilor premianţi însumează 15.870 de lei, iar pentru profesori s-au acordat, în total, 12.885 de lei. 
     

    Nr. Crt.

    Numele şi prenumele elevului

    Numele şi prenumele profesorului care a pregătit elevul

    Unitatea şcolară

    Disciplina

    Premiul obţinut

    Valoare
    premiu elev Lei

    1

    Bacoş - Cosma Ioan - Octavian

    Petrici Spomenca - Iovanca

    Şcoala Cu Clasele I - Viii Nr. 19 „A. Iancu” Timişoara

    Concurs de Protecţie civilă „Cu viaţa mea apăr viaţa”

    I:4

    75

    2

    Barbu Bianca - Andreea

    Hittner Ana - Roza

    Colegiul Naţional ,,C.D.Loga” Timişoara

    Concursul Naţional Chimexpert

    I

    300

    3

    Bercea Maria - Valentina

    1) Radumihaela - Stela
    2) Ciocani Ana - Maria

    Liceul Teoretic
    „J.L. Calderon” Timişoara

    Limba Franceză

    I

    300

    4;

    Botezatu Melitta

    Bodó Maria

    Colegiul Naţional
    De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Pian

    I

    300

    5;

    Cioroianu Iasmina - Florentina

    1) Radu Mihaela - Stela
    2) Vingan Marinela

    Liceul Teoretic
    „J.L. Calderon” Timişoara

    Limba Franceză

    I

    300

    6;

    Creţu Roxana - Maria

    1) Tache Marion - Mirabela - Luana
    2) Gonzalez Garrido Jorge

    Liceul Teoretic
    „J.L. Calderon” Timişoara

    Limba Spaniolă

    I

    300

    7

    Dehelean Diana

    Krista Ibolya - Tatiana

    Liceul Teoretic
    „N. Lenau” Timişoara

    Limba Română

    I

    300

    8

    Dobrişan Andrei

    Lipovan Gheorghe

    Liceul ,,Grigore Moisil” Timişoara

    Fizică Concursul Naţional Evrika

    I

    300

    9

    Hamzó Lucian

    1) Szabo Francisc
    2) Moldovanu Mihai - Claudiu

    Liceul Teoretic
    „Bela Bartok” Timişoara

    Istoria şi Tradiţiile Minorităţilor Echipa „Tradiţii Din Banat”

    I:4

    75

    10;

    Kovács Zsombor

    1) Szabo Francisc
    2) Moldovanu Mihai - Claudiu

    Liceul Teoretic
    „Bela Bartok” Timişoara

    Istoria şi Tradiţiile Minorităţilor Echipa „Tradiţii Din Banat”

    I:4

    75

    11;

    Licareţi Ilie - Marius

    Loga Aurel - Iacob

    Colegiul Naţional
    De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Taragot

    I

    300

    12

    Ludescher Klaus - Andreas

    Hittner Ana - Roza

    Colegiul Naţional
    ,,C.D. Loga” Timişoara

    Chimie

    I

    300

    13

    Malimarco Gordana

    Stancov Daliborca

    Liceul Teoretic
    „Dositei Obradovici” Timişoara

    Limba Sârbă Maternă

    I

    300

    14

    Martescu Denisa - Elena - Cristina

    Muha Maria

    Liceul Romano Catolic
    ,,Gerhardinium” Timişoara

    Religie Romano - Catolică

    I

    300

    15

    Matiş Claudiu - Dantes

    Petrici Spomenca - Iovanca

    Şcoala Cu Clasele I - Viii Nr. 19 „A. Iancu” Timişoara

    Concurs de Protecţie Civilă „Cu viaţa mea apăr viaţa”

    I:4

    75

    16

    Mihai Camelia - Rodica

    Caprariu Danel - Eugen

    Colegiul National „Coriolan Brediceanu” Lugoj

    Religie Alianţa Evanghelică

    I

    300

    17

    Mihăilescu Ioan

    Pârvănescu Lucia

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Pian

    I

    300

    18

    Neagoe Răzvan - Alexandru

    Petrici Spomenca - Iovanca

    Şcoala Cu Clasele I-Viii Nr. 19 „A. Iancu” Timişoara

    Concurs de Protecţie Civilă „Cu viaţa mea apăr viaţa”

    I:4

    75

    19

    Neagoie Alina

    1) Jurcul Loredana - Ramona
    2) Crainic Ana - Maria

    Liceul Teoretic „J.L. Calderon” Timişoara

    Limba Italiană

    I

    300

    20

    Odă-Milos Călin - Mario

    Mocanu Mihaela

    Liceul Teoretic „Iulia Haşdeu” Lugoj

    Istoria şi Tradiţiile Rromilor

    I

    300

    21

    Olariu Alexandra - Oana

    Petrici Spomenca - Iovanca

    Şcoala Cu Clasele I - Viii Nr. 19 „A. Iancu” Timişoara

    Concurs de Protecţie Civilă „Cu viaţa mea apăr viaţa”

    I:4

    75

    22

    Petrov Milana

    Stancov Daliborca

    Liceul Teoretic „Dositei Obradovici” Timişoara

    Limba Sârbă Maternă

    I

    300

    23

    Romitan Paula - Virgilia

    1) Jumugă - Cuibariu Alina
    2) Dumitrescu Andreea - Octavia

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Percuţie

    I

    300

    24

    Rus Rebeca

    Niculiţă Ion

    Liceul Cu Program Sportiv „Banatul” Timişoara

    Atletism Alergare Montană

    I

    300

    25

    Šakotić Radmila - Jana

    Stancov Daliborca

    Liceul Teoretic „Dositei Obradovici” Timişoara

    Limba Sârbă Maternă

    I

    300

    26

    Sandu Roxana - Gabriela

    Ciocan Rodica

    Colegiul Naţional „Iulia Haşdeu” Lugoj

    Biologie

    I

    300

    27

    Stoianov Vladislava

    Stancov Daliborca

    Liceul Teoretic „Dositei Obradovici” Timişoara

    Limba Sârbă Maternă

    I

    300

    28

    Szabó Bela - Sebastian

    1) Szabo Francisc
    2) Moldovanu Mihai - Claudiu

    Liceul Teoretic „Bela Bartok” Timişoara

    Istoria şi Tradiţiile Minorităţilor Echipa „Tradiţii din Banat”

    I:4

    75

    29

    Szabo Dora - Cintia

    1) Szabo Francisc
    2) Moldovanu Mihai - Claudiu

    Liceul Teoretic „Bela Bartok” Timişoara

    Istoria şi Tradiţiile Minorităţilor Echipa „Tradiţii din Banat”

    I:4

    75

    30

    Uibar Ion - Cristian

    Putnoky Ligia - Mina

    Colegiul „Emanuil Ungureanu” Timişoara

    Informatică Aplicată

    I

    300

    31

    Vartolomei Mickel - Alan

    Lichiardopol Maria - Mihaela

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Arta actorului

    I

    300

    32

    Voica Andrei

    1) Jumugă - Cuibariu Alina
    2) Dumitrescu Andreea - Octavia

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Percuţie

    I

    300

    33

    Zaharie Iulia - Daira

    Buzărin Dorotea - Elisabeta

    Colegiul Naţional Bănăţean Timişoara

    Limba Germană Modernă

    I

    300

    34

    Bălan Aida – Codruţa - Selena

    Valkay Ana

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Dans

    II

    240

    35

    Bîtoancă - Mihalic Sergiu

    Valkay Ana

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Dans
    Clasic

    II

    240

    36

    Bogdan Paul - Emilio

    1)Oberşterescu - Hărşian Ilie
    2) Potcovaru Cristina - Alina

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Trompetă

    II

    240

    37

    Caraibot Andreea

    Fănaru Rodica

    Colegiul Naţional „C.D. Loga” Timişoara

    Educaţie Tehnologică

    II

    240

    38

    Covaci Diana - Cristina

    1) Danmaria - Cristina
    2) Dumitrescu Andreea - Octavia

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Vioară

    II

    240

    39

    Faur Cristina - Teodora

    Vitan Brînduşa - Paula

    Colegiul Naţional De Artă„Ion Vidu” Timişoara

    Dans Contemporan

    II

    240

    40

    Moise Mihai - Mircea

    Bogdan Valeriu

    Liceul ,,Grigore Moisil” Timişoara

    Geografie

    II

    240

    41

    Opriş Andreea

    Mutu Corina

    Liceul De Arte Plastice Timişoara

    Design Vestimentar - Modă

    II

    240

    42

    Săvescu Alexandru – Cristian

    1) Drăgoi - Banciu Eugenia - Rodica
    2) Drăgoi - Banciu Sorin

    Liceul De Arte Plastice Timişoara

    Grafică

    II

    240

    43

    Chircă Teodora

    Uţanu Nicolina

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Studii Teoretice

    III

    180

    44

    Glatz Lion - Cornelius

    Murariu Roxana

    Colegiul Naţional „Coriolan Brediceanu” Lugoj

    Limba Germană Maternă

    III

    180

    45

    Groza Georgiana

    1) Popescu Gabriella - Tünde
    2) Dumitrescu Andreea - Octavia

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Flaut

    III

    180

    46

    Morar Alexandru - Cristian

    1) Avram Albert
    2) Potcovaru Cristina - Alina

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Clarinet

    III

    180

    47

    Petrean Tiberiu

    1) Lăcătuş Ioan
    2) Potcovaru Cristina - Alina

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Contrabas

    III

    180

    48

    Stan Andreea – Maria

    Ionescu Sorin - Gabriel

    Colegiul National Bănăţean Timişoara

    Istorie

    III

    180

    49

    Turcin Daniela

    Bereghi Ana

    Colegiul Naţional „Coriolan Brediceanu” Lugoj

    Limba şi Literatura Ucrainiană

    III

    180

    50

    Anton Andrei

    1) Mureşan Stefan - Ovidiu
    2) Potcovaru Cristina - Alina

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Corn

    M

    150

    51

    Azhari Mouhammad - Nashwan

    Nechitescu Ecaterina - Teodora

    Liceul „Grigore Moisil "Timişoara

    Limba Engleză

    M

    150

    52

    Băcilă Emilian - Dragu

    1) Iordaiche Eugenia - Cristiana
    2) Roşu Ovidiu - Ilie

    Liceul „Grigore Moisil” Timişoara

    Informatică

    M

    150

    53

    Chircă Beniamin

    1) Cosmin Lidia
    2) Musteţiu Simona - Victoria

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Violoncel

    M

    150

    54

    Ciobotea Alin - Ştefan

    Nechitescu Ecaterina-Teodora

    Liceul „Grigore Moisil"Timişoara

    Limba Engleză

    M

    150

    55

    Ciocioman Oana – Roxana

    Poştaru Ana

    Liceul Pedagogic „Carmen Sylva" Timişoara

    Matematică

    M

    150

    56

    Crişan Ştefania - Alexandra

    Miclăuş - Mercea Dana

    Liceul De Arte Plastice Timişoara

    Pictură de Şevalet

    M

    150

    57

    Heidelbacher Andrei

    1) Stângă Viorica - Mirela
    2) Boar Renata - Graziela

    Colegiul Naţional „C.D.Loga” Timişoara

    Informatică

    M

    150

    58

    Iuga Paula - Maria

    Ioana Anişoara

    Liceul Pedagogic ,,Carmen Sylva” Timişoara

    Religie Ortodoxă

    M

    150

    59

    Kurta Alexandru - Răzvan

    1) Ehegartner Elena - Rodica
    2) Babescu Mariana - Iuliana
    3) Hamat Afin
    4) Gheorghe Valentin

    Grup Şcolar Industrial „Electro-Timiş’ Timişoara

    Electric, Electrotehnic, Electromecanic

    M

    150

    60

    Marchiş Cosmin

    1) Daminescu Titarela - Sorina
    2) Lipovan Mariana - Georgeta
    3) Pampu Tamara

    Colegiul Tehnic „Regele Ferdinand I” Timişoara

    Electric, Electrotehnic, Electromecanic

    M

    150

    61

    Matiş Sergiu

    1) Guţi Radu
    2) Dumitrescu Andreea - Octavia

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Trombon

    M

    150

    62

    Niţulescu Adina – Cornelia - Ioana

    1) Bratu - Borâtu Rodica
    2) Hittner Ana - Roza

    Colegiul Naţional „C.D. Loga” Timişoara

    Fizică-Chimie „Ştiinţele Pământului”

    M

    150

    63

    Ökrös Alexandru

    1) Mânz Dorin - Valeriu
    2) Simulescu Adriana - Mia

    Liceul „Grigore Moisil” Timişoara

    Informatică

    M

    150

    64

    Olah Julia

    Molnos Ildikó

    Liceul Teoretic „Bela Bartok” Timişoara

    Limba Maghiară

    M

    150

    65

    Pisanu Florin Cornel

    1) Bratosin Aurel - Sorin
    2) Mic Carmencita - Adriana
    3) Apădean Ion

    Colegiul Tehnic „Ion Mincu" Timişoara

    Instalator Instalaţii Tehnico - Sanitare şi de Gaze

    M

    150

    66

    Preda Daniela - Ştefania

    Naste Lucian - Tudor

    Colegiul Naţional De Artă „Ion Vidu” Timişoara

    Chitară

    M

    150

    67

    Riviş Andrei-Mario

    Răduş Adrian - Victor

    Liceul Teoretic
    „N. Lenau” Timişoara

    Fizică

    M

    150

    68

    Sabadas Thomas - Andreas

    1) Bocanete Mihail
    2) Ciulea Genonia – Diana - Maria
    3) Abraham Elena

    Colegiul Tehnic De Vest Timişoara

    Construcţii, Instalaţii şi Lucrări Publice

    M

    150

    69

    Seculici Iasmina - Denisa

    Sîrbu Simona - Diana

    Şcoala Cu Clasele I - Viii Nr.24 Timişoara

    Limba Română

    M

    150

    70

    Sîrbu Adelina - Ştefania

    Adam Ana - Mihaela

    Liceul De Arte Plastice Timişoara

    Arte Textile

    M

    150

    71

    Slabu Gabriela - Violeta

    1) Bratosin Aurel - Sorin
    2) Boieru Carmen - Cecilia
    3) Golcea Doina - Maria
    4) Bîrchi - Damian Angelica
    5) Răpaş Daniela

    Colegiul Tehnic „Ion Mincu” Timişoara

    Construcţii, Instalaţii şi Lucrări Publice

    M

    150

    72

    Stănilă Cosmina - Adela

    1) Sîrbu Aurelia
    2) Pătrui Oliver
    3) Dumescu Marius - Tiberiu

    Liceul Teoretic „Traian Vuia” Făget

    Economic, Administrativ

    M

    150

    73

    Szabo Iudit - Nora

    Molnos Ildikó

    Liceul Teoretic „Bela Bartok” Timişoara

    Limba Maghiară

    M

    150

    74

    Szabo Anita

    Molnos Ildikó

    Liceul Teoretic „Bela Bartok” Timişoara

    Limba Maghiară

    M

    150

    75

    Szasz Radu - Andrei

    1) Ianculescu Ionel - Doru
    2) Mustaţă Gelu

    Colegiul Naţional „Coriolan Brediceanu” Lugoj

    Informatică

    M

    150

    76

    Vârciu Alin - Paul

    Balica Petru

    Colegiul Naţional Bănăţean Timişoara

    Filosofie

    M

    150

    77

    Vlad Raluca

    Bociu Carmen - Cerasela

    Şcoala Cu Clasele I - Viii Nr.22 Timişoara

    Matematică

    M

    150

    78

    Zbîrce Laura - Olivia

    1) Iordache Dorina - Geta
    2) Spălăţelu Mariana - Florina
    3) Dincă Maria - Mihaela
    4) Burai Petru
    5) Erdelean Carmen - Daniela

    Colegiul Economic „F.S. Nitti” Timişoara

    Economic, Administrativ

    M

    150

     

    TOTAL

    15870